«جدایی‌طلبان اوکراین مسبب سقوط هواپیمای مالزیایی هستند»

آذوح: سازمان اطلاعات و امنیت خارجی آلمان به این نتیجه رسیده است که علت سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین، پرتاب موشک از جانب جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بوده است. یکی از رهبران جدایی‌طلبان این خبر را تکذیب کرد.
سازمان اطلاعات و امنیت خارجی (BND) سه ماه پس از سرنگونی بوئینگ ۷۷۷ شرکت هواپیمایی مالزی، جزییات این حادثه هوایی را فاش ساخت. به گزارش هفته‌نامه اشپیگل،‌ گرهارد شیندلر، رئیس این سازمان امنیت خارجی آلمان در گزارش خود به کمیته پارلمانی این کشور، جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را به عنوان مسبب سقوط این هواپیمای مسافربری معرفی کرده است.
اشپیگل می‌نویسد، اسنادی که شیندلر به نمایندگان پارلمان ارایه کرده حاکی از آنند که جدایی‌طلبان شرق اوکراین یک موشک ضدهوایی پرتاب کرده‌اند و این موشک در کنار هواپیمای مسافربری منفجر و باعث سقوط آن شده است.
به گفته رئیس سازمان امنیت خارجی آلمان، موشک پدافندهوایی از یک سامانه روسی موسوم به "بوک" پرتاب شده است، سامانه‌‌ی موشکیی که جدایی‌طلبان پیشتر از دست نیروهای دولتی اوکراین خارج کرده بودند.
روز ۱۷ ژوییه سال جاری بوئینگ خطوط هوایی مالزی با ۲۹۸ خدمه و مسافر هنگامی که در ارتفاع ده هزار متری از آمستردام راهی کوالالامپور بود، در شرق اوکراین سقوط کرد. در این حادثه تمامی سرنشینان هواپیما کشته شدند. ۱۹۳ تن از مسافران تبعه هلند و چهار نفر نیز آلمانی بودند.
واکنش جدایی‌طلبان
روز یکشنبه (۲۰ اکتبر / ۲۸ مهر) آندری پورگین، یکی از رهبران جدایی‌طلبان اوکراین، گزارش سازمان امنیت خارجی آلمان را بی‌اساس خواند. او گفت، نیروهای جدایی‌طلب فاقد افرادی هستند که برای استفاده از سامانه موشکی "بوک" آموزش دیده باشند، به همین دلیل از این نوع سامانه استفاده نمی‌کنند.
پورگین در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اینترفاکس اظهار داشت که این نوع اتهامات نتیجه یک "هیستری عمومی" و فاقد اعتبار است. او بار دیگر دولت اوکراین را مسئول این حادثه هوایی خواند.
سازمان اطلاعات و امنیت خارجی آلمان، جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را مسبب سقوط هواییمای مالزیایی می‌داند
یک هفته پس از سقوط هواپیمای مالزیایی مقام‌های امنیتی آمریکا در جمع خبرنگاران مدارکی ارایه کردند که نشان می‌دادند، این هواپیما هدف یک فروند موشک زمین به هوا از نوع اس‌ای- ۱۱ قرار گرفته است. آنها همچنین اظهار داشتند که این موشک از منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین شلیک شده است.
مقام‌های امنیتی آمریکا در عین حال تاکید کردند که جدایی‌طلبان آموزش‌ندیده به احتمال زیاد قصد حمله به هواپیمای مسافربری را نداشته‌اند، بلکه افرادی که به سامانه موشکی "بوک" تسلط نداشته‌اند، مسئول این حادثه بوده‌اند.
از آنجایی که اکثر مسافران هواپیما هلندی بودند، اداره امنیت پرواز هلند مسولیت تحقیق در باره علت سقوط آن را به عهده گرفت. این اداره پس از تحقیقات گسترده در روز ۹ سپتامبر اعلام کرد که بوئینگ مالزیایی بر اثر برخورد "چند شئی خارجی که با سرعت درپرواز بوده‌اند" سقوط کرده است.
اداره امنیت پرواز هلند از هر گونه اظهار نظری در مورد مسببان این حادثه خودداری کرد.
از ماه ژوییه تاکنون دولت اوکراین و جدایی‌طلبان پیوسته یکدیگر را به سرنگونی بوئینگ مالزیایی متهم می‌کنند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn