آیا سیم‌کارت‌های ساخت ایران خطر شنود را افزایش می‌دهند؟

آذوح: اخیراً نخستین خط تولید سیم‌کارت تلفن همراه در ایران راه‌اندازی شد. همزمان نگرانی مشترکان در مورد احتمال تعدی به حریم خصوصی‌شان افزایش یافت. سیم‌کارت تلفن همراه چقدر در شنود مکالمات یا رهگیری کاربران مؤثر است؟
هفته گذشته خط تولید کارت‌های هوشمند در ایران افتتاح شد. سیم‌کارت تلفن همراه، کارت‌های بانکی، کارت شناسایی، کارت ملی، کارت سوخت و کارت شارژ از محصولات این مجموعه هستند.
همزمان با انتشار این خبر، کاربران تلفن همراه در ایران در مورد امنیت حریم خصوصی‌شان ابراز نگرانی کرده‌اند. اما واقعیت این است که شنود مکالمات تلفن همراه در شبکه مخابراتی صورت می‌گیرد و ارتباطی با تولیدکننده‌ی سیم‌کارت ندارد.
به گفته محمود تجلی‌مهر، کارشناس مخابرات و سیستم‌های کامپیوتری، اطلاعات خاصی روی سیم‌کارت تلفن همراه ذخیره نمی‌شود که شنود را تسهیل کند؛ سیم‌کارت در واقع کاربر تلفن همراه را به شبکه مخابراتی معرفی می‌کند و اطلاعات دستگاه تلفن را در اختیار شبکه می‌گذارد. در نهایت اگر قرار بر شنود مکالمات یا رهگیری و شناسایی محل حضور کاربر باشد، ادامه کار از طریق شبکه انجام می‌شود.
افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از تلفن همراه سیاستمداران کشورهای مختلف از جمله صدراعظم آلمان نشان می‌دهد که سیم‌کارت در حفظ حریم خصوصی مشترکان تلفن همراه نقشی ندارد و در صورت دسترسی به تجهیزات لازم نقض این حریم ممکن است.
علاوه بر این، بسیاری از سیم‌کارت‌های فعال در سطح جهان از سیستم‌های رمزگذاری کهنه و غیرمطمئن و ناامن استفاده می‌کنند. با این حساب هکرها به راحتی می‌توانند به سیم‌کارت نفوذ کنند، بدون این‌که قربانی کوچک‌ترین بویی از ماجرا ببرد. اتحادیه بین‌المللی مخابرات، از زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد، پیش از این در این مورد هشدار داده بود.
شرکت "پردازش تصویر رایان"، تولیدکننده سیم‌کارت‌های ایرانی، یکی از زیرمجموعه‌های مؤسسه اعتباری "ثامن" وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران است که خط تولید را با ۱۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم راه‌اندازی کرده است.
محسن سجادی‌نیا، مدیرعامل این شرکت، مجموعه تحت مدیریت خود را "یکی از بزرگترین مجموعه‌های چاپ و بسته‌بندی" معرفی کرده که "در زمینه چاپ و بسته‌بندی دخانیات، دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی، چاپ ایمنی، تولید هولوگرام و چاپ تجاری فعالیت دارد".
چیپ‌ست مورد استفاده برای تولید کارت‌های هوشمند ایرانی و همچنین بدنه پلاستیکی کارت از قرار معلوم از خارج وارد می‌شوند و شرکت یادشده برش کارت و شخصی‌سازی اطلاعات را انجام می‌دهد.
این خط تولید، به گفته مدیرعامل شرکت، توانایی تولید ۴۵ میلیون کارت هوشمند در سال را دارد و سیم‌کارت و کارت‌شارژ برای اپراتورهای تلفن همراه، کارت بانکی و کارت ملی هوشمند برای سازمان ثبت‌احوال ایران تولید خواهد کرد.
سیم‌کارت چیست؟
"SIM" حروف نخست عبارت انگلیسی " Subscriber Identity Module " (ماژول هویت مشترک) است. روی سیم‌کارت از جمله کُدی منحصر به فرد موسوم به "IMSI" ذخیره شده که از طرف اوپراتورها به سیم‌کارت و در نتیجه مشترک اختصاص داده می‌شود.
این کد کلید جست‌وجوی شبکه یا اتصال به آن است و از طریق آن می‌توان مشترک را رهگیری یا مکالمات او را – از طریق تلفن همراه – شنود کرد.
دیگر رقم‌ها و الگوریتم‌های موجود بر روی سیم‌کارت برای رمزگذاری مکالمات یا ذخیره موقت اطلاعات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
سیم‌کارت تلفن همراه علاوه بر این حافظه‌ای محدود در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از این فضا می‌توان به‌عنوان دفترچه تلفن استفاده کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn