بورس آلمان به دلیل روابط بانکی با ایران جریمه شد

آذوح: بورس آلمان پذیرفته است که به وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۵۲ میلیون دلار جریمه بپردازد. علت این امر روابط بانکی با ایران و شکایت خانواده‌های قربانیان یک عملیات تروریستی عنوان شده که گفته می‌شود ایران در آن دست داشته است.
پس از سال‌ها کشاکش میان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده و بورس آلمان، دو طرف توافق کردند که با پرداخت ۱۵۲ میلیون دلار، به دعوای حقوقی خود پایان دهند. علت اصلی این کشاکش، "روابط مالی شرکت "کلیر استریم" با ایران در سال ‌۲۰۰۷ اعلام شد. کلیر استریم یکی از زیرمجموعه‌های بورس آلمان است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در این میان پرونده شکایت خانواده‌های قربانیان عملیات تروریستی در لبنان نیز بسته شده است.
در سال ۱۹۸۳ بر اثر انفجار بمب در یک پادگان آمریکایی در بیروت شماری از سربازان آمریکایی کشته و زخمی شدند.
خانواده‌های قربانیان معتقد بودند که جمهوری اسلامی ایران مسئول این عملیات تروریستی بوده است. به همین دلیل علیه دولت ایران به دادگاهی در آمریکا شکایت کردند. این دادگاه غیاباً ایران را به پرداخت دو میلیارد و ۶۵ میلیون دلار به بازماندگان قربانیان محکوم کرد.
در سال ۲۰۰۸ دولت آمریکا در این رابطه بخشی از دارایی شرکت کلیر استریم را توقیف کرد. گفته شد که ایران در معاملات کلیر استریم شریک بوده است و پول‌های توقیف شده به دولت ایران تعلق داشته‌اند.
کلیر استریم اکنون با پذیرش ۱۵۲ میلیون دلار به دعوای حقوقی خود با وزارت خزانه‌داری آمریکا پایان داده، اما هنوز معلوم نیست که چه مقدار از این جریمه را به عنوان غرامت به بازماندگان قربانیان عملیات تروریستی در بیروت می‌پردازد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn