جمع‌آوری امضا برای احیا مجموعه «ربع رشیدی» که در حال نابودی است

آذوح: برای احیا مجموعه«ربع رشیدی» که روبه نابودی است امضا جمع آوری می‌شود. برخی از دوستان در اقدامی تحسین بر انگیز برای احیا «ربع رشیدی»، یکی از بناهای تاریخی و از ظرفیت‌های بی نظیر گردشگری آزربایجان و از بزرگترین و قدیمی ترین مجتمع علمی که این روزها مورد بی توجهی‌های مسئولان قرار گرفته، اقدام به جمع آوری امضا نموده‌اند.
به گزارش گروه خبری تبریز سسی، در قسمتی از نامه، با اشاره به قدمت بیشتر مجموعه ربع رشیدی از بی مهری‌های مسئولین انتقاد کرده و می نویسند: قدمت مجموعه علمی ربع رشیدی از دانشگاه اکسفورد بیشتر است و مکتب منیاتوری شرق نیز به نام تبریز و هرات در دنیا شناخته می‌شود. اما این آکسفورد است که به عنوان قدیمی ترین مرکز علمی دنیا شناخته شده و همه دنیا به تحصیل در آن افتخار می‌کنند و بع رشیدی به همت مسئولینی که از مسئولیت خود هیچ نمی‌دانند تبدیل به قبرستان ماشین‌های اسقاطی شده است.
همچنین در بخشی از نامه، از تمامی نمایندگان شورای شهر تبریز خواهان آزاد سازی مجموعه «ربع رشیدی» و سایر آثار باستانی و اماکن تاریخی شهر از دست مفت‌خوران و منفعت‌طلبان شده  و باز سازی کامل این سرمایه‌های بی‌نظیر را خواستار هستند.
گفتنی است، ربع رشیدی از بزرگترین و قدیمی ترین مجتمع علمی این روزها و بعد از بی توجهی های زیاد مسئولان برای احیای آن، در حال فرسایش است و رفته رفته در خاک دفن می شود. مجتمع علمی دانشگاهی ربع رشیدی یکی از بناهای تاریخی و از ظرفیت های بی نظیر گردشگری آذربایجان است که در محله ی باغمیشه تبریز واقع شده و قدمتی ۷۰۰ ساله دارد رو به نابودی است.
رشیدالدین فضل الله همدانی موسس این دانشگاه بود که چهار دانشکده در ۴ گوش آن تاسیس کرد و وسعت ربع رشیدی تا جایی پیش رفت که در آن زمان به شهری کوچک شامل کتابخانه، مدرسه، حمام ، مسجد، بیمارستان ، مدارس، مهمانسرا ، کتابخانه و دانشگاه تبدیل شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn