3 سال زندان، به جرم حمایت از تورکهای مسلمان اویغور

آذوح: دستگیر شدگان روز قدس تبریز، آقایان سئویندی ، رسول رضوی و حسین رخشانی مجموعا به 18 ماه حبس تعزیری و 18 ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.
به گزارش آذوح رأی دادگاه انقلاب تبریز روز 6 مهرماه به صورت شفاهی به دستگیرشدگان ابلاغ گردیده و قاضی دادگاه با استناد به مصوبه ای دولتی از تحویل کتبی حکم صادره سر باز زده است.
در تظاهرات روز قدس سال جاری تورکهای آزربایجان جنوبی در حمایت از تورکهای اویغور به خیابانها آمده و پرچمهای ماه و ستاره را به دست گرفتند.
همزمان با تظاهرات روز قدس در شهرهای تبریز و اهر فعالان سیاسی آزربایجان با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته هایی اعتراض خود را به سیاست سرکوب دولت چین نسبت به اویغورها نشان دادند.
در این پارچه نوشته ها همچنین از دولت ایران نیز به دلیل سکوت در قبال کشتار مسلمانان در چین انتقاد گردید.
در جریان این اعتراضات در این شهرها و در پی حمله ی ماموران امنیتی در سه راه طالقانی و میدان ساعت تبریز و میدان اصلی شهر اهر تعدادی از فعالین ملی آذربایجان همچون آقایان رسول رضوی، حسین رخشانی کیا، سئویندیک و محمد محمودی در تبریز و ابراهیم نوری در اهر بازداشت شدند.
دولت کمونیستی چین سال هاست با کشتار و تغییر ترکیب جمعیتی ایالت تورکستان شرقی سعی دارد تورکهای اویغور را از سرزمین مادری خود بیرون راند. آخرین اقدام دولت چین علیه اویغورها جلوگیری از روزه داری مردم این منطقه در ماه رمضان بود.
در طی این سالها جمهوری اسلامی ایران که خود را مدعی حقوق مسلمانان جهان می داند در قبال این رفتار دولت چین واکنشی نشان نداده است.
برای دیدن گزارش ویدیویی و تصاویر این اعتراضات می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:
آذوح
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn