عراقچی: اختلافات فنی و سیاسی با گروه ۱+۵ حل شد

آذوح: مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ پس از دو روز در شهر ژنو پایان یافت. عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران که این بار سرپرستی تیم‌ مذاکره‌کنندگان ایرانی را برعهده داشت، اعلام کرد «اختلافات فنی و سیاسی» حل شده  و این بر عهده مراکز تصمیم‌گیری کشورهاست که بر توافقات حاصل شده مهر تایید بزنند.
در این دور از مذاکرات، عباس عراقچی چهار دور مذاکره با  هلگا اشمید معاون کاترین اشتون داشت.  در همین حال روز پنجشنبه وندی شرمن، همتای آمریکایی عراقچی در راه مسکو در سوییس توقف کرد و به مذاکرات پیوست. در روز پنجشنبه عراقچی، شرمن و اشمید نشست سه‌جانبه داشتند و نماینده ایران و آمریکا نیز جداگانه با یکدیگر مذاکره کردند.
عباس عراقچی درباره نتایج مذاکرات کارشناسی به خبرگزاری ایرنا گفت: «طی دو روز مذاکرات فشرده با اشمید در ژنو، راه‌حل مسایل باقی مانده درخصوص نحوه اجرایی شدن توافق ژنو در سطح مدیران ارشد سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گرفت
سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی تصریح کرد: «نتیجه این بررسی‌ها به پایتخت‌ها منتقل شده و متعاقبا تصمیم‌گیری نهایی در پایتخت‌ها اتخاذ و نتیجه تا دو روز آینده اعلام و گام نخست اجرای توافقنامه ژنو برداشته خواهد شد
عراقچی درباره اختلافاتی که در مذاکرات کارشناسی وجود داشت، گفت: «اختلاف فنی و سیاسی در نشست‌هایی که داشتیم با ارایه راهکاری حل شد، اما منوط به تایید راه‌حل در پایتخت‌ها است
بدین ترتیب اگر توافق حاصل شده، به تایید مراکز تصمیم‌گیری کشورهای عضو ۱+۵ و ایران برسد، راه برای اجرای توافقنامه ژنو هموار خواهد شد. در این توافق موقت که پس از سال‌ها در سوم آذرماه امسال حاصل شد، ایران قبول کرد که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کند. ۱+۵ هم متعهد شده که بخشی از تحریم‌ها را به تعلیق درآورد و در این مدت هیچ تحریم تازه‌ای در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در  آمریکا، اتحادیه اروپا و  شورای امنیت وضع نشود.
واکنش سخنگوی اشتون
پس از پایان مذاکرات دو روزه ژنو، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، اعلام کرد که در این دور از گفت‌وگوها «درباره همه موضوعات مربوطه پیشرفت بسیار خوبی حاصل شد».
مایکل مان هم مانند عراقچی تکرار کرد که توافقات حاصل شده در مذاکرات باید به تایید دولت‌های مذاکره‌کننده برسد.
واکنش کاخ سفید
در همین زمینه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز با بیان اینکه گفت‌وگوها پیشرفت خوبی داشته، اظهار داشت که هنوز نتیجه نهایی نشده است.
سخنگوی کاخ سفید گفت: «اینها بحث‌های فنی هستند؛ ما ما در چند روز گذشته پیشرفت خوبی داشته‌ایم. چند موضوع حل نشده وجود داشته است، اما در این مرحله، گزارش‌هایی که می‌گویند همه چیز نهایی شده غیردقیق هستند
در تیم ایران، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل امور سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و نیز کارشناسانی از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و همچنین کارشناسان امور بانکی و نفتی حضور داشتند.
پیش از این برخی دیپلمات‌ها به خبرگزاری‌های غربی گفته بودند که اصرار ایران به حفظ برخی ظرفیت‌های تحقیقاتی در مورد سانتریفیوژها مذاکرات را با دشواری مواجه کرده بود.
در تهران و هم در واشینگتن، مخالفان توافق هسته‌ای در تلاشند، این توافق را مخدوش و ناکافی جلوه دهند. گروهی از نمایندگان مجلس در ایران از این توافق ناراضی‌اند و به دفعات به  وزیر خارجه در این مورد تذکر داده‌اند.
در آمریکا نیز، روز پنجشنبه، سناتورهای آمریکایی بار دیگر از طرح تحریم‌های تازه علیه ایران حمایت کردند. این اقدام سناتورها در حالی است که کاخ سفید تصریح کرده که در صورت تصویب چنین طرحی، باراک اوباما آن را وتو خواهد کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn