آیت‌الله خزعلی درگذشت

آذوح: آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی عضو مجلس خبرگان و از تدوین‌کنندگان قانون اساسی جمهوری اسلامی صبح امروز چهارشنبه ۲۵ شهریور / ۱۶ سپتامبر در سن ۹۰ سالگی در تهران درگذشت.
ابوالقاسم خزعلی ۲۰ سال در شورای نگهبان فعالیت کرد و از ابتدا مسئول بنیاد بین‌المللی غدیر بود.
او یکی از روحانیان محافظه‌کار و اصولگرا در جمهوری اسلامی به‌شمار می‌رفت و مواضع سیاسی و اجتماعی‌اش همواره در حمایت از این بخش از اسلامگرایان بود.
خزعلی دو سال پیش در برنامه تلویزیونی «شناسنامه» اعلام کرد که به‌هنگام تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی، آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، به او گفته که باید مانع ریاست جمهوری زنان شد.
خزعلی گفت: «در شورای تدوین قانون اساسی بحثی در مورد کاندیدا شدن بانوان برای ریاست جمهوری ایجاد شد که من برای مشورت با امام نزد ایشان رفتم. امام به من فرمودند مبادا زن رئیس‌جمهور شود، این خوب نیست
در زمان کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری، ابوالقاسم خزعلی در کنار محمدتقی مصباح یزدی از حامیان جدی احمدی‌نژاد در میان روحانیان بود.
او انتخاب احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری را مورد تأیید امام آخر شیعیان دانست.
در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۹۲ نیز خزعلی از سعید جلیلی، نماینده محافظه‌کاران حمایت کرد.
مهدی خزعلی فرزند او در جریان رویدادهای انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۸۸ به مخالفت با نتایج انتخابات برخاست و بارها به زندان افتاد. با این حال آیت‌الله خزعلی از او اعلام برائت کرد. او در ۲۸ خرداد ۸۸ با صدور نامه‌ای سرگشاده نوشت: «پسرم مهدی خزعلی از راه مستقیم منحرف شده درست در خط مقابل قرار گرفته (…) دیگر با او صحبت نمی‌کنم و حرف‌های نامناسب او را بر نمی‌تابم. (…) او از ما جداست. با من ارتباطی ندارد ولی الان هم دعا می‌کنم خداوند به او توفیق دهد که از راه انحرافی که پیش گرفته است برگردد وگرنه خداوند مقتدر، اسلام و انقلاب و امام و رهبر و رئیس جمهور و مسلمین عزیز را از شر او مصون و محفوظ بفرماید
آیت‌الله خزعلی بارها علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران جنبش موسوم به سبز و محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران سخن گفت و آن‌ها را به «دشمنان انقلاب» مربوط دانست.
مواضع اجتماعی ابوالقاسم خزعلی نیز از زمره محافظه‌کارترین دیدگاه‌ها بود. او از سرکوب روزنامه‌نگاران حمایت می‌کرد، مدافع رعایت سرسختانه حجاب در مراکز آموزشی بود و خواهان جایگزینی عید غدیر به جای عید نوروز بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn