سفر نمایندگان بیش از ۱۰۰ شرکت فرانسوی به ایران

آذوح: هیئت اقتصادی بزرگی از فرانسه به سرپرستی وزیر کشاورزی و وزیر بازرگانی راهی تهران خواهند شد. فرانسه می‌گوید برای آغاز تجارت دوباره با ایران از رقبای اروپایی"عقب"مانده است. نمایندگان توتال و پژو نیز در این هیئت حضور دارند.
یک هیئت عالی‌رتبه‌ی اقتصادی فرانسوی برای مذاکرات تجاری یک‌شنبه (۲۰ سپتامبر/۲۹ شهریور) راهی تهران خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز هیاتی از "اتحادیه صاحبان صنایع فرانسه"(MEDEF) که بزرگ‌ترین نهاد لابی‌گر اقتصادی فرانسه است، هدایت این هیئت پرشمار را برعهده دارد. نمایندگان بیش از ۱۰۰ شرکت فرانسوی در این سفر عازم تهران خواهند شد.
مدیرانی از شرکت‌های بزرگ فرانسوی از جمله شرکت نفتی "توتال"، صنایع خودروسازی "پژو" و صنایع هواپیماسازی "ایرباس" در این هیئت پرشمار حضور دارند.
به گزارش رویترز نمایندگانی از شرکت‌های کوچک‌تر فرانسوی به‌خصوص در صنایع کشاورزی، تولیدات لوازم لوکس، خدمات حمل‌ونقل و داروسازی نیز در این سفر عازم ایران خواهند شد.
استفان لوفل، وزیر کشاورزی و ماتیاس فکل، وزیر بازرگانی در کابینه‌ی فرانسه این هیئت بزرگ اقتصادی را همراهی خواهند کرد. فرانسه قصد دارد در تاریخ ۲۲ سپتامبر یک اتاق بازرگانی برای دادوستد میان دو کشور را در تهران افتتاح کند.
وزیر کشاورزی فرانسه در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز گفت: «در این سفر با همتایان ایرانی خود درباره‌ی تجارت در حوزه‌ی محصولات کشاورزی و فن‌آوری‌های مربوط به حوزه کشاورزی مذاکره خواهیم کرد
او با تاکید بر این‌که فرانسه احتمالا به‌زودی به ایران محصولات دامداری صادر خواهد کرد، گفت:«احتمالا قراردادهایی در حوزه‌ی صادرات گوشت و مرغ به امضا خواهیم رساند
پیش از این "ایو تیبو دوسیلگی"، معاون بین‌المللی "اتحادیه صاحبان صنایع فرانسه" به رویترز گفت که آن‌‌ها در زمینه‌ی ورود به "بازار پرسود تجارت ایران" بعد از توافق اتمی وین، از رقبا "عقب" مانده‌اند.
این مقام اقتصادی گفته است که سفر این هیئت اقتصادی برای جبران این عقب‌افتادن و تلاش برای بهره بردن از بازار پرسود تجارت با ایران بعد از لغو تحریم‌ها است.
واردات فرانسه از ایران در سال ۲۰۱۳ به ۶۲ میلیون یورو کاهش پیدا کرد. این درحالی است که در سال ۲۰۱۱ میزان این رقم بیش از یک میلیارد و هفتاد و هفت میلیون یورو بود.
در جریان مذاکرات اتمی میان ایران و کشورهای گروه ۵+۱، فرانسه یکی از کشورهایی بود که سخت‌ترین مواضع را نسبت به ایران داشت و گزارش‌های متعددی از برخی کارشکنی‌های فرانسه در روند مذاکرات منتشر شد.
با این‌حال لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه ماه گذشته به تهران سفر کرد تا "عادی‌سازی روابط" با ایران را کلید زند.
فابیوس در جریان سفر خود به تهران و در گفت‌وگوهای مطبوعاتی بعد از سفر تاکید کرد که او به‌هیچ‌وجه قصد ندارد بعد از اجرایی شدن توافق، به روابط تجاری سودآور شرکت‌های فرانسوی با ایران خدشه‌ای وارد شود. این درحالی است که برخلاف سایر وزاری خارجه‌ی کشورهای غربی که به ایران سفر کردند، فابیوس هیچ نماینده یا هیئت تجاری را با خود به تهران نبرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn