نشست بی‌سابقه ایران، آمریکا، روسیه و کشورهای منطقه درباره سوریه برگزار می‌شود

آذوح: برای نخستین بار تمامی طرف‌های درگیر در بحران سوریه در ماه اکتبر گرد هم می‌آیند تا برای بحران چهار ساله این کشور راه حلی پیدا کنند.
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر / ۶ مهر اعلام کرد که «بازیگران اصلی» بحران سوریه، از جمله آمریکا، روسیه، ایران، عربستان سعودی، ترکیه و مصر در ماه اکتبر نشستی را با عنوان نشست «گروه تماس» برگزار خواهند کرد.
تاریخ دقیق برگزاری این نشست اعلام نشده است.
میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: «چهار کارگروه [در این‌باره] باید در ژنو تشکیل شود و فکر می‌کنم ملاقات گروه تماس با حضور بازیگران اصلی، پس از مجمع عمومی سازمان ملل در ماه اکتبر برگزار خواهد شد
این خبر در حالی اعلام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه به نیویورک می‌رود تا در مجمع عمومی سازمان ملل طرحی را برای حل بحران سوریه ارائه کند.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز شامگاه یکشنبه ۲۷ سپتامبر / ۵ مهر به وقت نیویورک در نشستی با اعضای اندیشکده‌های آمریکا بحران سوریه را یکی از مسایل مهم منطقه دانست و گفت: «همه معتقدیم که باید در سوریه با تروریسم مقابله شود اما هر کسی اولویتی را برای حل بحران در این کشور ارایه می‌کند که این‌ها با هم تفاوت دارد
او افزود معتقد است که در مورد سوریه این‌که اولویت اول باید چه اقدامی باشد، «بسیار حائز اهمیت است». روحانی گفت: «هم دولت سوریه نیاز به اصلاحات سیاسی دارد و هم باید در گام اول در این کشور با تروریست مقابله شود.» با این حال او اولویت اول را مبارزه با تروریسم دانست.
رئیس جمهوری ایران گفت: «جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا در کنار هر کشوری که این اولویت را به عنوان اولین اقدام در مسیر حل بحران سوریه می داند، همکاری کند.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn