عضو تیم هسته‌ای سعید جلیلی، بازجوی مهدی هاشمی

آذوح: مهدی هاشمی به اعضای خانواده‌اش گفته که هنگام تماشای جلسه کمیسیون برجام در تلویزیون، یکی از بازجویان خود را کنار سعید جلیلی دیده است. ظاهرا این بازجو تلاش می‌کرده هاشمی را به تقاضای عفو از خامنه‌ای وادارد.
در روزهای گذشته گزارش‌هایی منتشر شده که بر مبنای آن حمیدرضا عسگری، از همکاران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران سرپرستی سعید جلیلی، بازجوی مهدی هاشمی و برخی دیگر از زندانیان سیاسی بوده است.
دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نقل از برادر زندانی‌اش این خبر را تائید کرد. سایت خبری "کلمه" در روز شنبه (۴ مهر / ۲۶ سپتامبر) عسگری را بازجوی امنیتی و متهم اختلاس معرفی کرده بود.
بازجوی امنیتی در کمیسیون برجام
فاطمه هاشمی در روز ششم مهر به "کلمه" گفت: «چند وقت پیش که از سیما برنامه کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس را نشان می‌دادند، در آن برنامه آقای جلیلی با تیم مذاکره کننده قبلی حضور داشتند و صحبت می‌کردند. مهدی فردای آن روز از زندان با من تماس گرفت و گفت شخصی که کنار آقای جلیلی نشسته بود، حمیدرضا عسگری یکی از بازجوهای او در زندان اوین بوده است که البته بازجوی افراد دیگری هم بوده است
در شبکه‌های اجتماعی، عضو تیم سابق مذاکرات هسته‌ای از نزدیکان غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای، سخن‌گوی قوه قضائیه، معرفی شده که توسط او در وزارت اطلاعات به جایگاه بالایی رسیده است.
دختر اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به این خبرها می‌گوید، این جالب است که کسی هم همکار مذاکره‌کنندگان هسته‌ای بوده و هم بازجوی وزارت اطلاعات است.
فاطمه هاشمی گفت: «در بازجویی‌ها به مهدی فشار زیادی می‌آوردند. دو یا سه روز پس از دستگیری‌اش به او گفته‌اند که اگر همین الان درخواست عفو کنی، تمام پرونده بسته خواهد شد
اکبر هاشمی رفسنجانی در روز ۲۳ تیر ماه در جریان دیدار با نمایندگان رسانه‌ها برای نخستین بار ماجرای تحت فشار دادن فرزندش برای اعتراف‌گیری یا نوشتن درخواست عفو از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه ای را افشا کرد.
فشار برای تقاضای عفو از خامنه‌ای
مطابق گزارش‌هایی که در بسیاری از رسانه‌های داخلی منتشر شده، رفسنجانی در این دیدار گفته که مسئله درخواست بازجویان برای تقاضای عفو را با خامنه‌ای در میان گذاشته و به او گفته با این کار مخالف است.
او افزود که در سال ۹۱ وقتی مهدی پس از بازگشت به ایران بازداشت شد "سه ماه توسط زبده‌ترین نیروهای وزارت اطلاعات تحت بازجویی بود".
خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، یک هفته پس از این سخنان رفسنجانی در گزارشی به نقل از یک "فرد مطلع" مدعی شد که مهدی هاشمی از خامنه‌ای تقاضای عفو کرده اما او با این تقاضا موافقت نکرده است.
برخلاف این گزارش، تاکید رفسنجانی بر گفت‌وگو با خامنه‌ای که توسط دخترش نیز تکرار شده تا کنون تکذیب نشده و نشان می‌دهد که فشار بر مهدی هاشمی برای درخواست عفو از رهبر جمهوری اسلامی واقعیت دارد.
سایت "کلمه" در گزارش شنبه خود با اشاره به دیدار اهل رسانه با رفسنجانی نوشت که او در این دیدار از عسگری به عنوان "بازجوی ناخوب" یاد کرده و گفته است: «این فرد پس از سه ماه تلاش ناکام برای اعتراف‌گیری از مهدی هاشمی، سناریوی اخذ عفونامه از وی را طراحی کرد و البته باز هم به جایی نرسید
کاسبان تحریم در نقش مذاکره‌کننده
بنابر این گزارش، عسگری در دورانی که اژه‌ای وزیر اطلاعات بود به ناگهان ارتقای مقام پیدا کرد و در پرونده‌های بازداشت‌شدگان جنبش اعتراضی سال ۸۸ بازجوی ویژه‌ی بسیاری از چهره‌های مطرح سیاسی بود.
مطابق تصویرهای فراوانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده عسگری همزمان در تیم مذاکرات هسته‌ای حضور داشته و در بسیاری از سفرهای خارجی، سعید جلیلی را همراهی می‌کرده است.
"کلمه" نوشت: «[عسگری] پس از جلب نظر مقامات بالا در پرونده‌های سیاسی، با اعمال نفوذ نهادهای امنیتی به سمت مدیرکل نهادهای بین‌المللی در وزارت اطلاعات منصوب شد تا پای او از همین جایگاه به مذاکرات هسته‌ای باز شود
بر اساس این گزارش عسگری پس از بازداشت حسین موسویان، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در زمان سرپرستی حسن روحانی، بازجویی از او را نیز بر عهده داشته است.
سایت خبری "کلمه" عسگری را یکی از "کاسبان تحریم" خوانده و می‌نویسد که او به دلیل تخلف‌های مالی فراوان، از جمله "کلاه‌برداری دو میلیون دلاری از سازمان انرژی هسته‌ای"، دارای چند پرونده است که نفوذ حامیان امنیتی و قضایی‌اش مانع پی‌گیری آنها شده است.
مهدی هاشمی پس از محاکمه به اتهام "اختلاس، ارتشاء و اخلال در امور امنيت ملی" به ده سال حبس محکوم شد و از ۱۸ مرداد امسال در زندان اوین به سر می‌برد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn