وزیر خارجه ترکیه جنبش گولن را به مذاکره با دولت فراخواند

آذوح: وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی جنبش فتح‌الله گولن را به مذاکره و اتخاذ یک استراتژی‌ برای خروج از بحران سیاسی موجود فراخواند.
احمد داوود اوغلو،‌ وزیر امور خارجه ترکیه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد که باید به جای ایجاد موانع سیاسی به مذاکره و گفت‌وگو بپردازیم زیرا این تنها راه خروج از بحران است. به همین دلیل است که اردوغان گولن را به ترکیه دعوت کرده است.
وی با تاکید بر اینکه جامعه مدنی می‌تواند بر سیاست تاثیرگذار باشد اما باید این اقدام از طریق شیوه‌های باز انجام شود، عنوان داشت: اگر این روند طی نشود، جامعه مدنی بیشترین آسیب را خواهد دید.
بر اساس این گزارش، در نوامبر گذشته در جریان درگیری میان دولت اردوغان و طرفداران گولن دولت ترکیه اعلام کرد که قصد دارد معافیت‌های مالیاتی مدارس ابتدایی وابسته به هواداران این جنبش را لغو کند.
پیشتر نیز گولن به طور غیرمستقیم از اظهارات رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه پس از مساله فساد مالی انتقاد کرد و تاکید کرد که این رفتار مشکلات موجود را حل نخواهد کرد.
طرفداران جنبش «هیزمت» (خدمت) در ترکیه معتقدند این جنبش چهره مدرن و بی‌آزاری از اسلام ارائه می‌کند، اما منتقدان آن انگیزه‌هایش را زیر سوال می‌برند. جنبش هیزمت از فتح‌الله گولن، مبلغ مذهبی ترک مقیم آمریکا الهام می‌گیرد.
گفته می‌شود اختلاف میان دو طرف بعد از اقدام دولت ترکیه مبنی بر تعطیلی شبکه‌ای از مدارس خصوصی تحت مدیریت جنبش هیزمت تشدید شده است. تا پیش از این، این جنبش در پیروزی‌های انتخاباتی حزب رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نقش مهمی داشت.
ایسنا
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn