بمباران حلب و رقه توسط هواپیماهای نظامی سوریه

آذوح: ارتش سوریه درچندین حمله هوایی مواضع گروه "دولت اسلامی" در رقه و نیز مخالفان مسلح در حلب را، ازجمله با بمب‌های بشکه‌ای بمباران کرد. پاپ فرانسیس از جامعه بین‌المللی خواست برای بحران سوریه و عراق راه‌حلی مسالمت‌آمیز بیابند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده که یک هواپیمای نظامی ارتش بشار اسد روز چهارشنبه (۱۶ سپتامبر/ ۲۵ شهریور) با پرتاب بمب بشکه‌ای در یکی از محلات حلب که زیر کنترل شورشیان قرار دارد دست‌کم ۱۱ نفر را کشت. سه نفر از قربانیان کودک بودند. ده‌ها نفر نیز در این بمباران زخمی شده‌اند.
رامی عبدالرحمان، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است به خبرگزاری فرانسه گفت، بمب بشکه‌ای پرتاب شده از سوی هواپیمای ارتش سوریه، چهار واحد مسکونی در محله‌ سعد الانصاری حلب را که در کنترل شورشیان قرار دارد نابود کرده است.
یک روز پیش از این بمباران، شورشیان سوری با خمپاره و گلوله توپ به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی در حلب حمله کرده بودند. در این حملات ۳۸ نفر کشته شدند که ۱۸ تن از آنان کودک بودند. گفته می‌شود نزدیک به ۱۵۰ نفر نیز زخمی شدند.
به گفته رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این پرتلفات‌ترین حمله توپخانه‌ای شورشیان به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی در حلب بود. سازمان ملل متحد این حملات را محکوم کرد.
حملات هوایی به رقه با "تسلیحات مدرن روسی"
گزارش‌ها هم‌چنین حاکی است روز پنجشنبه ارتش بشار اسد در چندین حمله هوایی مواضع گروه "دولت اسلامی" در شهر رقه را بمباران کرده‌ است. شهر رقه پایتخت گروه "دولت اسلامی" محسوب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز ارتش سوریه در این حمله‌ها از تجهیزات نظامی پیشرفته که اخیراً از روسیه تحویل گرفته، استفاده کرده است. در گزارش‌های روزهای پیش گفته شده بود که روسیه جنگنده‌های پیشرفته میگ ۳۱ در اختیار ارتش بشار اسد قرار داده است.
گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است، جنگنده‌های ارتش سوریه دست‌کم ۱۱ بار مناطق شمال رقه را بمباران کرده‌اند.
مسکو خواهان خط تماس مستقیم نظامی است
از سوی دیگر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید روسیه به آمریکا پیشنهاد "تماس و گفت‌وگوی دو جانبه نظامی" در ارتباط با مناقشه سوریه داده است. جان کری روز سه‌شنبه (۱۵ سپتامبر) با لاوروف همتای روس خود تلفنی گفت‌وگو کرده بود.
به گفته کری، روسیه در پی آن است که یک خط تماس مستقیم میان نیروهای مسلح آمریکا و روسیه برقرار شود تا با یکدیگر درباره اوضاع جنگ داخلی سوریه به مبادله اطلاعات بپردازند و به این ترتیب از پیشامدهای احتمالی میان دو طرف جلوگیری شود.
ایالات متحده آمریکا از ماه مارس ۲۰۱۴ همکاری‌های نظامی خود را با روسیه به علت بحران اوکراین قطع کرده است.
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع پنتاگون گزارش داده که وزارت دفاع آمریکا برنامه‌ای برای ازسرگیری تماس‌های مستقیم با نهادهای نظامی روسیه ندارد. با این‌حال مقام‌های ارشد نظامی آمریکا آزاد هستند تا در صورت لزوم با طرف‌های متناظر خود در دیگر کشورهای جهان تماس برقرار کنند.
ایالات متحده آمریکا افزایش چشم‌گیر فعالیت‌های نظامی روسیه در سوریه را با نگرانی دنبال می‌کند. از روزهای نخست ماه سپتامبر تا کنون گزارش‌ها درباره افرایش فعالیت نظامی روسیه در سوریه، از جمله ارسال تجهیزات جنگی تازه مانند تحویل جنگنده‌های مدرن میگ ۳۱ به ارتش بشار اسد، آماده‌سازی پایگاه هوایی جنوب لاذقیه و نیز انتقال صدها نظامی روس و ایجاد اقامت‌گاه‌های پیش‌ساخته برای آنها در لاذقیه و طرطوس افزایش یافته است.
«استعفای اسد فکر باطلی است»
در همین‌حال سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درخواست استعفای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را به عنوان فکری باطل رد کرد.
لاوورف افزود، اگر اسد کنار برود، آن چنانکه عده‌ای در غرب خواهان آن هستند، نتایج مثبتی در مبارزه با تروریست‌ها در خاورمیانه به بار نخواهد آمد.
لاوروف که روز پنجشنبه (۱۷ سپتامبر) در بندر سوچی با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت تنها مردم سوریه می‌توانند درباره سرنوشت بشار اسد تصمیم بگیرند.
روسیه یکی از پشتیبانان مهم رژیم بشار اسد است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید روسیه در جنگ علیه تروریسم از رژیم اسد پشتیبانی می‌کند تا از بروز "یک فاجعه تمام‌عیار در منطقه" جلوگیری کند.
غرب رژیم بشار اسد را متهم می‌کند به این که با کمک روسیه علیه مخالفان میانه‌رو و حتی مردم عادی کشورش می‌جنگد و سوریه را به ورطه جنگ داخلی کشانده است.
پاپ: جهان راه‌حلی مسالمت‌آمیز پیدا کند
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز پنجشنبه (۱۷ سپتامبر/ ۲۶ شهریور) در سخنانی خطاب به شرکت‌کنندگان در کنفرانسی درباره اوضاع سوریه و عراق در واتیکان، از جامعه بین‌المللی خواست درگیری‌های خونین در سوریه و عراق را با روش‌های مسالمت‌آمیز حل‌وفصل کنند.
پاپ گفت، «ما باید راه‌حلی پیدا کنیم که هرگز خشونت‌آمیز نباشد زیرا خشونت تنها منجر به ایجاد زخم تازه خواهد شد
رهبر کاتولیک‌های جهان افزود، «وقتی که دلالان اسلحه به دنبال منافع خود هستند به‌نظر می‌رسد که جامعه جهانی در وضعیتی نباشد که پاسخ مناسبی برای بحران این دو کشور پیدا کند.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn