بشار اسد ائتلاف رزمی با ایران و روسیه را مهم و "موفق" خواند

آذوح: رئیس‌جمهور سوریه می‌گوید اگر ائتلاف "در حال شکل‌گیری" میان ایران، روسیه و سوریه شکست بخورد "منطقه ویران خواهد شد". در همین حال مخالفان سوری از ‌آ‌ماده‌سازی نیروهای اسد برای حمله‌ای زمینی با کمک ایران خبر داده‌اند.
همزمان با بالا گرفتن انتقادهای بین‌المللی از حملات هوایی جنگنده‌های روسی در سوریه، بشار اسد ائتلاف میان سوریه، ایران و روسیه در رابطه با بحران حاکم بر کشورش را تأیید کرد.
رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌وگو با شبکه خبر ایران در پاسخ به این سئوال که "اکنون ائتلاف جدیدی در منطقه و با حضور ایران، روسیه، عراق و سوریه در حال شکل‌گیری است، آیا این ائتلاف می‌تواند عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشد" گفت: «باید این ائتلاف موفق شود، وگرنه شاهد ویرانی کل منطقه خواهیم بود و ما مطمئن هستیم که این ائتلاف موفق خواهد بود
او تأکید کرد که اگر سوریه، ایران و روسیه "در مبارزه علیه تروریسم همکاری مشترک نظامی، امنیتی و اطلاعاتی خودشان را آغاز کنند، نتایجی قابل توجه" به دست خواهند آورد.
اسد تأکید کرد که مسائل داخلی سوریه تنها مربوط به این کشور می‌شود و در مورد کناره‌گیری او مردم این کشور باید تصمیم‌گیری کنند.
او در پاسخ به این سئوال که "اگر ثابت شود که کناره‌گیری شما از قدرت آرامش را به سوریه بازمی‌گرداند، آیا حاضرید این کار را انجام دهید؟" گفت: «اگر راه حل در کناره‌گیری از قدرت بود من هرگز تعلل نمی‌کردم
کامرون: روسیه از سلاخ‌‌های اسد حمایت می‌کند
جت‌های جنگنده روسیه از چهارشنبه (۳۰ سپتامبر) حملات هوایی خود در سوریه را آغاز کرده‌اند. آنها می‌گویند، مواضع گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) و دیگر تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهند. ولی رسانه‌های غربی و اپوزیسیون سوریه می‌گویند، روسیه مواضع مخالفان میانه‌روی اسد را نیز هدف قرار داده است.
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید، تنها بخش کوچکی از حملات متوجه مواضع "دولت اسلامی" بوده و سایر حملات مخالفان میانه‌رو را هدف قرار داده است.
کامرون در گفت‌وگو با شبکه بین‌المللی "بی‌بی‌سی" گفت، رهبری روسیه از "سلاخ‌های اسد" حمایت می‌کند. او افزود: «این کار منطقه را بی‌ثبات‌تر می‌کند و به وخامت بیشتر اوضاع و افزایش ترور می‌انجامد
باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمریکا نیز روسیه را متهم کرده که با حملات خود به صورت غیرمستقیم گروه "دولت اسلامی" را نیرومند می‌سازد.
"آمادگی برای حمله زمینی با کمک ایران"
اسامه ابو سعید، مشاور نظامی ارتش آزاد سوریه که از مخالفان میانه‌روی رژیم اسد تشکیل شده می‌گوید، شواهدی روشن در دست است که حاکی از آماده‌سازی برای یک حمله زمینی با مشارکت واحدهای قوی سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله است.
او تأکید می‌کند: «ما اطلاعات موثقی در دست داریم که حاکی از آن است که اسد و متحدانش برای عملیات زمینی آماده می‌شوند
وب‌سایت "اشپیگل آنلاین" آلمان می‌نویسد، ایران از ۴ سال پیش که جنگ داخلی سوریه شروع شد از وفادارترین متحدان رژیم بشار اسد محسوب می‌شود. اما تهران می‌گوید، مسئله اصلی این کشور نگه داشتن اسد به هر قیمتی نیست.
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران تصریح کرده که نه اسد، بلکه مبارزه با شبه‌نظامیان تروریست "دولت اسلامی" بالاترین اولویت این کشور است.
"اشپیگل آنلاین" به نقل از یک دیپلمات خارجی در تهران می‌نویسد، ایران در سوریه استراتژی دوگانه‌ای را دنبال می‌کند. به گفته او، ایران با حمایت از سوریه در حقیقت به یکی از اهداف اصلی ‌خود در سیاست خارجی‌اش که مبارزه با اسرائیل است خدمت می‌کند.
این دیپلمات خارجی در تهران می‌افزاید، اگر این کشور سوریه را که از متحدان نزدیکش است از دست بدهد تنها راه دسترسی جغرافیایی خود به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان را از دست خواهد داد.
حمایت مالی و نفتی ایران از سوریه
"اشپیگل آنلاین" می‌افزاید، به همین دلیل است که ایران مدت‌هاست که از دولت سوریه حمایت مالی و نفتی می‌کند. اینک نیز صحبت از کمک نظامی مستقیم و مأموریت سپاه پاسداران ایران در خاک سوریه در حمایت از واحدهای دولتی اسد به میان آمده است.
علاوه بر این، حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعی عراق که توسط ایران حمایت مالی می‌شوند نیز در سوریه می‌جنگند.
با این همه اسد مناطق بسیاری را در عرصه نبرد زمینی از دست داده است. به‌ویژه برای اسد شکست در استان ادلب، در شمال سوریه دردناک بود. او این نبرد را به ائتلافی از گروه‌های شورشی سوری باخت.
علاوه بر نیروهای میانه‌رو، نیروهای جبهه نصرت، شاخه القاعده و نفرات گروه افراطی احرار الشام نیز در این زمینه نقش بازی کردند.
این گروه‌های مخالف به ویژه برای لاذقیه که دژ اسد محسوب می‌شود خطر بزرگی به حساب می‌‌آیند. اگر آنها بتوانند به این منطقه نفوذ کرده یا آن را تسخیر کنند، احتمال دارد که این پایان کار دیکتاتور سوریه به حساب بیاید.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn