جواد لاریجانی: پرونده موسوی و کروبی در حال رسیدگی است

آذوح: محمدجواد لاریجانی، معاون قوه قضاییه ایران، در اظهاراتی متناقض با سخنگوی دستگاه قضایی کشور تاکید کرد که پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز، در مرحله قضایی قرار دارد.
اظهارات آقای لاریجانی را خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز چهارشنبه، ۱۸ دی، منتشر کرده است که می‌گوید، طولانی شدن روند دادرسی پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی «به دلیل سوابق خوب آنها در جمهوری اسلامی است».
این در حالی است که تنها دو روز پیش از این، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفته بود که هنوز نه پرونده‌ای برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی تشکیل شده و نه برای برگزاری دادگاه آنان برنامه‌ریزی شده است.
آقای اژه‌ای همچنین گفته بود که قبلا به اتهامات موسوی و کروبی رسیدگی شده که این می‌تواند اشاره‌ای غیرمستقیم به وضعیت کنونی آنها در حصر خانگی باشد.
رهبران جنبش سبز ایران از زمستان ۱۳۸۹ بدون محاکمه و حکم دادگاه در خانه خود یا «خانه‌های امن» وزارت اطلاعات محبوس هستند که این مسئله اعتراضات گسترده فعالان حقوق بشر و جمعی از منتقدان جمهوری اسلامی را موجب شده است.
اما به دنبال سفر اخیر هیئت پارلمانی اروپا به ایران، محمدجواد لاریجانی که ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضاییه را نیز بر عهده دارد، به آنها وعده برگزاری دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی را داد، اگرچه این خبر را چندی بعد سخنگوی قوه قضاییه ایران تکذیب کرد.
با این حال آقای لاریجانی تاکید می‌کند که «این مسئله در تشکیلات قضایی در حال رسیدگی است... و مسئولان قضایی در زمان خودش اطلاع‌رسانی مناسبی را انجام خواهند داد».
وی همچنین اظهار داشت: «اطاله این دادرسی نه از باب نادیده گرفتن برخی از امور در جریان فتنه ۸۸، بلکه از باب تسامح راجع به این افراد به دلیل سوابق خوب‌شان در جمهوری اسلامی‌ است
مقامات حکومت ایران از اعتراضات سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برند. این اعتراضات واکنشی به انتخابات ریاست جمهوری آن سال بود که در نتیجه آن محمود احمدی‌نژاد به پیروزی رسید، اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای اصلاح‌طلب آن انتخابات، آقای احمدی‌نژاد و نیروهای نظامی را به تقلب گسترده متهم می‌کنند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn