چهارمین کارت زرد مجلس در انتظار وزیر اطلاعات

آذوح: وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی برای پاسخ به سؤالات نمایندگان مجلس ایران در مورد دیدار هیأت اتحادیه اروپا با جعفر پناهی و نسرین ستوده و همچنین موضوع شنود از محمد خاتمی به مجلس احضار شده است.
محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه (۱۷ دی/۷ ژانویه) در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران حاضر شد تا به سؤالات برخی نمایندگان پاسخ بدهد.
ابراهیم آقامحمدی و احمد آریایی‌نژاد از نمایندگان عضو فراکسیون جبهه پایداری مجلس از وزیر اطلاعات در مورد دیدار هیأت پارلمانی اتحادیه اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی سؤال کردند.
آریایی‌نژاد، نماینده ملایر، از وزیر اطلاعات پرسید که چرا وزارت اطلاعات اقدامات پیشگیرانه در مورد دیدار هیأت پارلمانی اروپا با، به گفته وی، "فعالین فتنه" در محل سفارتخانه یونان انجام نداده است؟
علوی با بیان اینکه تماس جلسه هماهنگی با مسئول اصلی موضوع در وزارت صورت نگرفته، تصریح کرد که با وجود این، وزارت اطلاعات هم در جلسه هماهنگی به طور صریح و آشکار با ملاقات مذکور اعلام مخالفت کرده است.
همچنین ابراهیم آقامحمدی، نماینده خرم‌‌آباد، از وزیر اطلاعات خواست که در مورد علت و چگونگی ملاقات هیأت اروپایی با "زندانیان فتنه ۸۸" و پذیرش شرط ملاقات از طرف ایران توضیح بدهد.
علوی بار دیگر تصریح کرد که وزارتخانه متبوع وی با اصل سفر گروه‌های دوستی پارلمانی و سایر مراودات مخالفتی نداشت، اما مخالفت خود را با دیدار هیأت اتحادیه اروپا با پناهی و ستوده اعلام کرده بود.
این دو نماینده در پایان جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کردند که از توضیحات وزیر قانع نشده‌اند و سؤال برای بررسی در صحن علنی به هیأت رئیسه مجلس ارجاع شده است.
خشم اصولگرایان تندرو از "مهمترین هدف" هیأت اروپایی
آذر ماه سال ۱۳۹۲ (دسامبر سال ۲۰۱۳) هیأتی هشت نفره از پارلمان اروپا برای نخستین بار در شش سال گذشته به ایران سفر کرد. در حاشیه این سفر، اعضای هیأت با نسرین ستوده و جعفر پناهی، برندگان جایزه ساخاروف (جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا) در سال ۲۰۱۲، دیدار کردند.
تاریا کرونبرگ ، رئیس هیأت اروپایی، پس از بازگشت از تهران به خبرنگاران گفت که ملاقات با این دو دگراندیش ایرانی از مهم‌ترین هدف‌های سفر هیأت به ایران بوده است.
ملاقات هیأت پارلمانی اروپا با ستوده و پناهی خشم اصولگرایان تندرو را برانگیخت که از این دو دگراندیش به عنوان "افراد وابسته به فتنه" یاد می‌کنند.
نسرین ستوده، وکیل دادگستری، و جعفر پناهی، کارگردان، در پی اعتراضات خونین پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، دستگیر، محاکمه و به زندان‌های طولانی‌مدت، محرومیت از فعالیت حرفه‌ای و خروج از کشور محکوم شدند.
خانم نسرین ستوده چند هفته پس از روی کار آمدن دولت جدید و پیش از سفر حسن روحانی به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل از زندان آزاد شد.
سؤال در مورد شنود از محمد خاتمی
حمید رسایی، عضو فراکسیون جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی‌، سومین سؤال‌کننده از وزیر اطلاعات ایران بود.
این نماینده مجلس پرسید که سیاست وزارت اطلاعات در مورد مسئله شنود به چه صورتی است و افزود: «چون خاتمی در مصاحبه با مطبوعات گفته که از اینجانب شنود می‌شود و این اقدام غیرقانونی است، سؤال ما از وزیر این است که چنین اتهامی که از طرف خاتمی به نظام وارد می‌کند درست است یا خیر؟»
علوی پاسخ داد که وزارت اطلاعات هیچ‌گونه اقدامی بویژه در حوزه شنود بر خلاف قانون و بدون مجوزهای قانونی انجام نداده و نخواهد داد. پس از پاسخ وزیر، رسایی اعلام کرد که از پاسخ قانع نشده است.
محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، آذرماه ۱۳۹۲ (دسامبر سال ۲۰۱۳) گفته بود: «جوی را درست کرده‌اند که همه افراد احساس می‌کنند تحت شنود هستند
خاتمی تصریح کرده بود: «درباره خودم می‌گویم که ای کاش شنود می‌شد یا آن‌چه بود، همان طور منتقل می‌شد به جاهای دیگر؛ نه این‌که مطالبی سر تا پا دروغ محض به نقل از من در بولتن‌ها بیاید و به بزرگان منتقل شود
پیش‌تر نیز علی مطهری، نماینده مجلس، از کار گذاشته شدن شنود در دفتر کارش در روزهای پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده بود؛ ماجرایی که با پیگیری این نماینده مجلس، با برکناری یکی از معاونان وزارت‌ اطلاعات و مدیرکل مجموعه زیر نظر او همراه شد.
کارت زردهای پی در پی به وزرای روحانی
روز سه‌شنبه (۱۷ دی/۷ ژانویه) علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سومین وزیر دولت روحانی بود که کارت زرد از مجلس دریافت کرد. این کارت در صورتی به یک وزیر داده می‌شود که نمایندگان مجلس از او سؤال کنند و از پاسخ او قانع نشوند.
نمایندگان مجلس ۱۷ آذرماه نیز به علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، و هشتم دی‌ماه به رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم دولت یازدهم، اخطار داده بودند.
افزایش تذکرها به اعضای دولت حسن روحانی و احضار اعضای کابینه تا به این حد بی‌سابقه بوده و به عنوان "تقابل مجلس با دولت" با انتقادهای زیادی حتا از سوی برخی از اصولگرایان روبرو شده است.
شماری از نمایندگان مجلس، که اغلب از حامیان دولت قبل محسوب می‌شوند، به رغم گلایه هفته گذشته‌ی حسن روحانی از تذکرهای پی در پی و تهدید برخی از وزیران، برای این هفته به جز علی جنتی، ۱۱ عضو دیگر کابینه را به کمیسیون‌های مختلف فراخوانده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn