نیروهای امنیتی اسرائیل «شمار زیادی» فارسی‌زبان جذب می‌کنند

آذوح: بنا بر یک گزارش رسمی در اسرائیل، بخش اطلاعاتی ارتش آن کشور برای رفع «نیاز بالای» خود به فارسی‌زبانان، «به‌طور گسترده‌ای» در حال جذب شهروندان یهودی ایرانی‌تبار در اسرائیل است.
گزارش خبرنامه رسمی ارتش اسرائیل در عین حال به‌شکل کم‌سابقه‌ای اطلاعاتی را در بر می‌گیرد که نشان می‌دهد، ۲۰ درصد از ایرانی‌تبارهایی که برای خدمت سربازی فراخوانده می‌شوند، به بخش اطلاعاتی آن فرستاده می‌شوند.
این خبرنامه در ضمن می‌گوید «ده‌ها» شهروند ایرانی‌تبار اسرائیل هر سال به خدمت سربازی فراخوانده می‌شوند.
شمار ایرانی‌تبارهای ساکن اسرائیل چندان زیاد نیست، خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین مورد، این رقم را تا ۲۵ هزار نفر عنوان کرده است.
همین خبرگزاری از قول یک فرمانده بخش آموزش ارتش که نامش را فاش نکرده می‌گوید «لازم داریم همه چیز را [درباره ایران] بدانیم، از سلاح‌ها تا آموزش‌های معمول تا اصطلاحات و علائمی که استفاده می‌کنند
سپتامبر سال گذشته نیز «کانال ۲»، یک شبکه مشهور تلویزیونی در اسرائیل، تصاویری را نشان داده بود که سربازان سازوکار اطلاعاتی ارتش اسرائیل را در کلاس‌های پیشرفته زبان فارسی نشان می‌داد.
تازه‌ترین گزارش‌ها در مورد جذب فارسی‌زبان‌ها به بخش اطلاعاتی ارتش اسرائیل در حالی منتشر می‌شود که دولت آن کشور به‌ویژه پس از توافق‌ اتمی سوم آذر ماه میان ایران و گروه ۵+۱، بارها نگرانی خود را از تازه‌ترین رخدادها در فضای سیاسی میان تهران و دیگر کشورها نشان داده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در آن زمان گفته بود توافق‌نامه ژنو «نه يک پيمان تاريخی» بلکه يک «اشتباه تاريخی» است و افزوده بود که «دنیا از امروز به مکان خطرناک‌تری تبدیل شده است».
او بر این موضوع که تهران را خطری بسیار بزرگ برای اسرائیل و حتی جهان می‌داند در فرصت‌های گوناگون تاکید کرده است.
برخی مقام‌های ایرانی نیز خواستار «محو» اسرائیل از نقشه زمین شده‌اند.
هر دو کشور در موارد گوناگونی از خرابکاری‌ها و ترورها، دیگری را متهم به نقش داشتن در آن کرده است.
برای نمونه ایران، اسرائیل را عامل ترور محققان و دست‌اندرکاران هسته‌ای خود می‌داند، اسرائیل نیز ایران را -از جمله- مسئول طرح‌ریزی حملات تروریستی به دیپلمات‌های آن کشور در برخی پایتخت‌ها معرفی کرده است.
دولت اسرائیل می‌گوید هر توافق اتمی با ایران باید به برچیده شدن کامل برنامه اتمی آن کشور بیانجامد. مقام‌های ایرانی برنامه اتمی خود را حقی ملی و غیرقابل گذشت می‌دانند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn