دادستان کرج به زنجیرکشیدن معلولان دریک آسایشگاه را تائید کرد

آذوح: یک هفته پس از انتشار گزارش‌هایی درباره آزار و شکنجه معلولان در آسایشگاهی در استان البرز، دادستان کرج می‌گوید بستن معلولان با طناب و زنجیر در یک آسایشگاه دیگر این استان اثبات شده است.
حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج، اعلام کرد که استفاده از طناب و زنجیر در آسایشگاه نگهداری از معلولان یکی از شهرستان‌های استان البرز "محرز شده" است.
خبرگزاری ایسنا دوشنبه (۲۳ شهریور / ۱۴ سپتامبر) به نقل از شاکرمی نوشت: «چندی پیش گزارشی مبنی بر شکنجه معلولان با استفاده از سگ و زنجیر در یک آسایشگاه در فردیس به دادستانی عمومی و انقلاب کرج ارسال و پس از آن بررسی‌ها در خصوص این مسئله آغاز شد
او افزود پس از بررسی‌های مقام‌های قضایی درباره استفاده از طناب و زنجیر برای بستن معلولان در این آسایشگاه، پرونده‌ای تشکیل و به دادستانی فردیس ارجاع شده است.
تکرار بدرفتاری با معلولان
بنابر این گزارش آسایشگاه یادشده از سوی بهزیستی استان البرز پلمب شد. این دومین مرکزی است که طی یک هفته گذشته خبر بسته شدن آن به خاطر بدرفتاری با معلولان رسانه‌ای شده است.
خبرگزاری مهر دوشنبه گذشته (۱۶ شهریور) با استناد به اظهارات اعضای خانواده تعدادی نوجوان معلول گزارش داد که با این افراد در یک مرکز نگهداری معلولان در منطقه ولدآباد محمدشهر کرج بدرفتاری شده است.
خانواده‌های شاکی از "ضرب و شتم و اذیت و آزار" فرزندانشان خبر داده و گفته‌اند برخی معلولان غل و زنجیر می‌شدند و کارکنان مرکز برای ترساندنشان سگ به جانشان می‌انداختند.
فروز بهرامی، مدیرکل بهزیستی استان البرز، یک روز پس از انتشار این گزارش در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، ضمن تایید وجود شکایت از مسئولان مرکز نگهداری معلولان در ولدآباد، آزار و اذیت معلولان در این مرکز را یک احتمال دانست که مسئولان هنوز "درباره آن به قطعیت نرسیده‌اند".
این مرکز از سوی بهزیستی بسته شده و بهرامی می‌گوید تعطیلی مرکز "از بیم احتمال این آزار و اذیت" بوده و معلولان مستقر در آنجا به مرکز دیگری منتقل شده‌اند.
آثار زنجیر و طناب بر بدن معلولان
دادستان کرج درباره علت بستن معلولان در آسایشگاه فردیس به ایسنا گفت: «طبق استانداردهای تعریف شده، مرکز نگهداری از معلولین موظف است نسبتی کارآمد میان تعداد معلولین و کارکنان خود برقرار کند تا خدمات‌رسانی به معلولین به بهترین نحو انجام شود. اما این مرکز برای استخدام پرسنل کمتر و پرداخت پول کمتر به بستن معلولان با طناب و زنجیر مبادرت کرده بود
به گفته شاکرمی، در پی شکایت افراد خانواده برخی از معلولان به بهزیستی، ماموران آثار طناب و زنجیر را بر بدن آنها دیده‌اند.
او افزود که بستن معلولان با طناب و زنجیر توسط مسئولان این مرکز "آسیب‌هایی جدی به معلولان وارد کرده" و این اقدام جرم محسوب می‌شود و پیامدهای قانونی در پی خواهد داشت.
دادستان کرج احتمال نگهداری سگ در آسایشگاه فردیس را منتفی ندانسته، در عین حال تاکید کرد که "تا کنون هیچگونه شواهدی مبنی بر استفاده از سگ برای شکنجه معلولان به دست نیامده است".
ناکافی بودن مراکز دولتی
ظاهرا بدرفتاری با مددجویان فقط به آسایشگاه‌های معلولان محدود نمی‌شود. هفته گذشته رسانه‌های ایران از برملا شدن "شکنجه‌های وحشتناک و حتی مرگبار" در یک کمپ ترک اعتیاد در ملارد تهران گزارش دادند.
روزنامه "شهروند" به نقل از دادستان عمومی و انقلاب ملارد از بازداشت دو مدیر این کمپ خبر داد که متهم به آزار و شکنجه معتادن شده‌اند.
بنابر این گزارش شهريور ‌سال گذشته (۱۳۹۳) نيز ٣ مسئول یکی دیگر از کمپ‌های ترک اعتیاد که با ضرب و شتم یکی از معتادان باعث مرگ او شده بودند به اتهام قتل غیرعمد به ٣سال حبس و پرداخت دیه محکوم شدند.
در سال‌های گذشته خبرهای زیادی درباره بدرفتاری و آزار معتادان و معلولان در مراکز ترک اعتیاد و آسایشگاه‌ها منتشر شده که گاهی با تکذیب مسئولان و گاه با پیگیری قضایی روبرو بوده است.
دولت از اختصاص بودجه کافی برای راه‌اندازی چنین مراکزی خودداری می‌کند و بسیاری از آسایشگاه‌ها و کمپ‌های ترک اعتیاد از سوی بخش خصوصی و با کمترین امکانات و افراد متخصص اداره می‌شوند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn