جوانان آزربایجان نمونه‌ی بارز، در مبارزه با استعمار هستند. (تقدیم به مهندس علیزاده) ــ ساواش گونئی‌لی

قریب به یک قرن است که ابرهای سیاه استعمار، آسمان آزربایجان را تسخیر کرده است. استعماری که با لباس به ظاهر مدرنیته آغاز شده بود. اما نتوانست به خود جامه عمل بپوشاند و در مدت کمی چهره واقعی خود را نشان داد و مدرنیته تبدیل به استعماری شد که تا کنون ادامه دارد. اما ملت تورک آزربایجان در طول تاریخ هیچ وقت تن به استعمار نداده و این ذلت را قبول نکرده و نخواهد کرد.
در مبارزه با استعمار همه اقشار ملت تورک آزربایجان مانند زنجیری محکم و جدا نشدنی در راه رسیدن به آزادی وطن خود از هیچ کاری دریغ نکرده‌‌اند. در این پیکار و نبرد جوانان آزربایجان نقش پیشرو و کلیدی را بازی کرده‌اند. این جوانان را می‌توان در جنبش مشروطه، شیخ محمد خیابانی، فرقه دموکرات آزربایجان، خلق مسلمان و امروز در حرکت ملی آزربایجان به وضوح دید.
تنهاترین جنبشی که در آزربایجان هم اکنون می‌توان مشاهده کرد، حرکت ملی آزربایجان است. حرکتی که جوانان آن با بهره‌گیری از تجارب جنبش‌های ملی و آزادیخواهی ملل مختلف به خصوص تاریخ معاصر خودشان قدم در راه مبارزه نهاده‌اند تا ابرهای تاریک استعمار را از آسمان آزربایجان بر چینند و ستاره‌ی آزادی بر فراز آسمان نهان گردد.
اما استعمار با بهره‌گیری از تمام منابع و قدرت و تجربه خود قصد خفه کردن صدای جوانان آزربایجان را داشته و از هیچ کاری دریغ نمی‌کنند. استعماری که رهبری آن را حالا دولت روحانی بر عهده گرفته، روز به روز فشار و شکنجه را مضاعف و صد چندان کرده است. به طوری که در این اواخر شاهد دستگیری یکی از جوانان دلیر و با شعور حرکت ملی آزربایجان، مهندس حسین علیزاده هستیم.
جوانی که با پی بردن به هویت شخصی و ملی خویش قدم در راه مبارزه نهاده است و از هیچ شکنجه و تهدیدی ابایی ندارد. وی در مقابل دشمن چون دژی محکم و استوار ایستاده و هیچ قدرتی نمی‌تواند به اراده فولادین او غلبه کند. به راستی می‌توان گفت که همین‌ها روزی نهال کوچکی بودند که تبدیل به درخت تنومند شده‌اند، که ریشه در همه جا افکنده‌اند و دیگر نمی‌توان آنها را خشکاند. او چون درختی که دارای شاخه و برگ است و این شاخه و برگ‌ها را می توان در دانشگاه‌ها، محل کار، خانواده و حتی در زندان‌ها و بالاخره در جامعه درک کرد.
حسین علیزاده با توجه به اراده ملی و روح ملی که در جان و تن او سایه افکنده در این مبارزه بقدری مصمم است که جسارت، فداکاری و شهامت در جان و تن او طنین انداز شده است به طوری که حاضر است تا آخرین قطره‌ی خون و نفسش را نثار ملت تورک آزربایجان کند.
براستی که چنین جوانانی قابل ستایش می‌باشند، اینانند که با تحمل شکنجه و زندان مظلومیت ملت تورک آزربایجان را به جهانیان نشان داده و خواهند داد.
ساواش گونئی‌لی
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn