هشدار وزیر توسعه آلمان در مورد "فاجعه‌‌ای تاریخی" در سوریه

آذوح: در حالیکه شمار قربانیان جنگ داخلی سوریه رو به افزایش است، وزیر توسعه آلمان از حکومت اسد خواست ‌مرزها را برای ارسال کمک‌ به قربانیان باز کند. انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در شهر حمص سوریه ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.
گرد مولر، وزیر توسعه و همکاری‌های اقتصادی دولت آلمان، خواستار تلاش بیشتر جامعه جهانی برای تغییر وضعیت قربانیان جنگ داخلی در سوریه شد.
گرد مولر که چهارشنبه (۹ آوریل/ ۲۰ فروردین) در بوندس‌تاگ، مجلس نمایندگان آلمان سخن می‌گفت، خطاب به جامعه جهانی پرسید: «تلاش انسان‌دوستانه برای ده میلیون انسان گرسنه، آواره و در حال مرگ سوری کجا مانده است؟»
او خواستار "فریاد اعتراض جهانی" برای تغییر وضعیت قربانیان جنگ داخلی سوریه شد و هشدار داد که در این کشور "بزرگترین فاجعه تاریخی ده‌ها سال اخیر" در حال شکل گرفتن است.
وزیر توسعه و همکاری‌های اقتصادی آلمان مصرانه از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه خواست به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارد و مرزهای این کشور را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به قربانیان باز کند.
گرد مولر همچنین تأکید کرد که "تعهد بین‌المللی نباید به نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه محدود شود."
آلمان از روز چهارشنبه پس از موافقت نمایندگان مجلس این کشور، به جمع کشورهای حاضر در عملیات خنثی‌کردن سلاح‌های شیمیایی سوریه پیوسته است.
با توجه به بحران جنگ داخلی سوریه، نمایندگان حزب چپ‌های آلمان برای نخستین بار با عملیات ارتش آلمان در خارج مرزهای کشور به طور جمعی مخالفت نکردند. پنج نماینده چپ‌ها به این مجوز رأی مثبت دادند.
انفجار دو بمب در منطقه علوی‌نشین حمص
همزمان در حالیکه حکومت سوریه اعلام کرده کنترل شهر جنگ‌زده حمص را در اختیار گرفته است، انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در این شهر دستکم ۲۵ کشته بر جای گذاشت.
خبرگزاری دولتی سوریه، "سانا" شمار مجروحان این حادثه را دستکم ۱۰۶ تن اعلام کرده است.
به نقل از این خبرگزاری یک عکاس سانا نیز در میان مجروحان این حادثه است.
این دو بمب چهارشنبه شب (۹ آوریل/ ۲۰ فروردین) با فاصله زمانی سی دقیقه از یکدیگر در یک منطقه علوی‌نشین در شهر حمص منفجر شدند.
خانواده بشار اسد که حکومت سوریه را در اختیار دارد نیز به شیعیان علوی سوریه تعلق دارد.
شهر حمص که در مرکز سوریه واقع شده است، مدتها پایگاه مخالفان بشار اسد بود. مخالفان اسد در حال حاضر تنها چند محله تخریب شده در مرکز این شهر را در اختیار دارند.
از زمان آغاز قیام مردم سوریه علیه بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور، تا کنون بیش از ۱۵۰ هزار نفر جان خود را در درگیری‌های داخلی این کشور از دست‌ داده‌اند. به گزارش سازمان ملل متحد نه میلیون نفر از جمعیت ۲۲ میلیون نفری سوریه در مدت سه سال گذشته خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn