هفت‌تیرکشی مداح

حمید رضایی
«راه بسیار شیرین است و حضرت زهرا به مداحان و روضه‌خوانان خسته نباشید می‌گوید و باید بدانیم که هیچگاه آن حضرت زیر “دِین” کسی نمی‌ماند و اجر کار این افراد را خواهد داد و همچنین باید بدانید که شما جدا شده و سوا کرده توسط آن حضرت هستید.» محمود کریمی –  هفتمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی
خبر تیراندازی «یکی از مداحان معروف» در اتوبان بابایی تهران و شکایت یک زن و شوهر جوان به پلیس در این زمینه به قدری در فضای خبری ایران مورد توجه گرفت که نام تیرانداز _محمود کریمی _ مدت زیاد مخفی نماند و نام این «مداح معروف» به رسانه‌های فارسی زبان راه یافت.
طبق معمول وبلاگ‌ها و سایت‌های متعلق به حامیان حکومت ایران این خبر را ساخته و پرداخته سرویس‌های جاسوسی بیگانه، رسانه‌های غربی و دشمنان برای ضربه زدن به شخصیت برجسته این «مداح ارزشی» عنوان و اعلام کردند که حاج محمود کریمی به همراه خانواده خود مورد حمله مزاحمان و اراذل و اوباش قرار گرفته است. مطابق روایت سایت‌های حامی حکومت ایران، محمود کریمی برای دفاع از خانواده خود ابتدا چند تیر هوایی شلیک کرده و سپس یک تیر به سمت لاستیک خودرو مزاحم شلیک کرده است که در گلگیر ماشین گیر کرده است.
منصور ارضی در بیت آیت‌الله خامنه‌ای
منصور ارضی در بیت آیت‌الله خامنه‌ای
این توجیه وب‌سایت‌های نزدیک به جریان اصولگرایی با افشاگری سایت خبری انتخاب که نزدیک به هاشمی رفسنجانی است مواجه شد. این سایت در مطلبی افشاگرانه با عنوان ” چند سئوال در مورد ماجرای محمود کریمی و تیراندازی در اتوبان” پرسیده است: حسن رعیت یا سیدحسن میرکاظمی، شریک مشهور بابک زنجانی در خودروی مداح مشهور بوده است. آیا وی جزو خانواده این مداح محسوب می‌شود؟ مداح مشهور و سرنشینان خودرو در آن ساعت نیمه شب در چه شرایطی و از کجا به سوی کجا در حال حرکت بوده‌اند که براثر یک موضوع ساده اقدام به اسلحه‌کشی کرده‌اند؟
به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود ماجرای تیراندازی محمود کریمی از شاگردان ارشد «حاج منصور ارضی» نیز با تبدیل شدن به محل منازعه دو جناح قدرت در ایران تبدیل شود.
    نباید فراموش کرد استاد معنوی و سیاسی محمود کریمی که سرحلقه مداحان مطیع رهبری است، در مراسم روز عرفه برای مرگ هاشمی رفسنجانی دعا کرده است و منصور ارضی و سه شاگرد ارشد وی (حدادیان، کریمی و طاهری) از حامیان محمود احمدی‌نژاد در هر دوره انتخابات ریاست جمهوری بوده‌اند.
نباید فراموش کرد استاد معنوی و سیاسی محمود کریمی که سرحلقه مداحان مطیع رهبری است، در مراسم روز عرفه برای مرگ هاشمی رفسنجانی دعا کرده است و منصور ارضی و سه شاگرد ارشد وی (حدادیان، کریمی و طاهری) از حامیان محمود احمدی‌نژاد در هر دوره انتخابات ریاست جمهوری بوده‌اند. آنها این قدرت را داشته‌اند که در طول ریاست جمهوری محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد بارها از تریبون‌های مذهبی درخواست مرگ اعضای دولت را کنند، بعضی از وزرا را به بی‌دینی متهم کنند، شخصیت های دولتی را به آلت جنسی رئیس جمهور تشبیه کنند، فتوای قتل دهند و هرگز مورد بازخواست و انتقاد جدی قرار نگیرند.
از نظر فنی صلاحیت داشتن اسلحه را ندارند
یک سروان پلیس که در قالب یک گپ دوستانه، تنها حاضر به صحبت درباره مسائل فنی این حادثه است می‌گوید: «یک از دلایلی که در مراکز نظامی و انتظامی برای استخدام پرسنل آزمایشات پزشکی انجام می‌دهند و سخت‌گیری می‌شود برای این است که برای استفاده از تجهیزات توانایی داشته باشند. از رانندگی در نظر بگیرید تا سلاح و بقیه مسائل.
محمود کریمی در بیت رهبر جمهوری اسلامی
محمود کریمی در بیت رهبر جمهوری اسلامی
اینجوری که شما تعریف می‌کنید که گفته‌اند مزاحمت خیابانی بوده است موارد به این شکل است که یک خوردو ایجاد مزاحمت می‌کند و آخرش راه را مسدود می‌کند. سرنشینان از خودرو پیاده شده‌اند، این یعنی دو خودرو یا چند خودرو به هم نزدیک بوده‌اند. اینجور موارد فاصله چند متر بیشتر نیست. می‌خواسته به لاستیک شلیک کند، گلوله به گلگیر خورده است. سلاح کمری اسلحه برد بلند نیست، اما کارشناس اینقدر خطا از فاصله نزدیک را قبول نمی‌کند. وقتی پرسنل ما مجبور به استفاده از اسلحه می‌شوند طبق آئین نامه استفاده از سلاح که به ما ابلاغ شده، اندام غیر حیاتی را باید بزنیم. از کمر به پایین. شلیک پرسنل اگر منجر به مرگ شود کارشناس صحنه بررسی می‌کند فاصله چقدر بوده است و مقدار خطا را با فاصله مقایسه می‌کند. در فاصله بیش از حد مجاز، اجازه شلیک اسلحه کمری نیست.
ممکن است ناخواسته اتفاقی بیافتد. باید معلوم شود فاصله چقدر بوده است. اگر در فاصله یک متر و دو متر نتوانسته لاستیک به آن بزرگی را بزند نباید اسلحه دستش باشد. به نظر من افراد غیر نظامی از نظر فنی صلاحیت داشتن اسلحه را ندارند. برای افراد خارج از نظام باید محافظ بگذارند. حالا شما نگران نباشید. مطمئن باشید نیروی انتظامی گزارشی دقیق برای مرجع قضائی ارسال می‌کند و اگر مقصر باشند طبق قانون برخورد می‌کنند
کار یک نفر را نباید به پای همه نوشت
در اتوبوس خط واحد سه نفر مرد مسن در حال صحبت کردن درباره این ماجرا هستند که جوانی حدوداً ۲۵ ساله وارد بحث آنان می‌شود.
    مداح مشهور و سرنشینان خودرو در آن ساعت نیمه شب در چه شرایطی و از کجا به سوی کجا در حال حرکت بوده‌اند که براثر یک موضوع ساده اقدام به اسلحه‌کشی کرده‌اند؟
ظاهر این جوان مذهبی است و از ادبیات بسیار محترمانه‌ای استفاده می‌کند. او در قسمتی از صحبت ‌هایش خطاب به پیرمردی که این کارها را «وحشی بازی» و «بی‌قانونی» جماعت حزب اللهی و بسیجی می‌خواند، می‌گوید: «پدر من سن و سالی از شما گذشته است. اگر جوان خامی مثل بنده از این حرف‌ها بزند به خاطر بی تجربه‌گی است، اما ماشاء الله موی شما سفید شده است. اسمی که شما به زبان می‌آوری رسماً اعلام نشده است. غیبت و تهمت گناه کبیره است. شما مطمئن هستید فردی که اسم می‌برید درست است؟
مردم حق دارند از این اخبار ناراحت بشوند. مملکت ما یک مملکت اسلامی است. حضرت علی علیه السلام می‌گوید اگر مسلمانی بشوند در سرحدات حکومت اسلامی خلخال از پای زن یهودی بیرون آورده‌اند و از شنیدن این خبر دق کند، حق دارد. شک نداشته باشید مسئولان رسیدگی می‌کنند و اگر مداحی که تیراندازی کرده است مقصر باشد رسیدگی می‌کنند. در کشور اسلامی کسی مصونیت قضائی ندارد. قوه قضائیه از جرایم بچه‌های آقای هاشمی چشم‌پوشی نکرد. با اینکه ایشان زمانی رئیس جمهور بوده‌. اتفاقی که افتاده را هم نباید بزرگ کرد. کار یک نفر را نباید به پای همه نوشت. فرهنگ بسیجی فرهنگ خدمت است. حضرت آقا بارها با هر حرکت خلاف قانونی مخالفت کرده‌اند…» در میانه صحبت‌های این جوان مذهبی به مقصد رسیدم و از اتوبوس پیاده شدم، اما دلم می‌خواست به طریقی از این فرد سئوال کنم آیا واقعاً آقای خامنه‌ای مخالف چنین حرکاتی و به طور کلی مخالف اعمال خشونت و درگیری توسط نیروهای حزب‌الله و بسیج است؟
ریشه رفتارهای خارج از نظم و قانون مداحان هیئت رزمندگان اسلام در کجاست؟
بی‌شک مداحان هیئت رزمندگان اسلام یکی از ابزارهای قدرت علی خامنه‌ای در مناسبات قدرت داخل نظام جمهوری اسلامی ایران است.
محمود کریمی 2بازنشر قسمتی از «رهنمودهای» علی خامنه‌ای در دیدار با «ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام»، گویای تعریف و انتظاراتی است که از رهبر جمهوری اسلامی از این گروه فشار متمرکز و سازماندهی شده دارد. علی خامنه‌ای در این دیدار در سخنانی که به معنای دادن چراغ سبز و  شرح وظایف این تشکل است، می‌گوید: «خب، هیئتی بودن – که به اصطلاح تعبیری از بی‌نظم بودن است – به‌خاطر چیست؟ به‌خاطر این است که وقتی کسی وارد هیئت امام حسین می‌‌شود هیچ‌کس به او نمی‌گوید فلان جا بنشین، فلان جا ننشین؛ فلان جور بنشین، فلان جور ننشین؛ کِی بیا، کِی برو؛ کاملاً همه‌ی تحرّکات، برخاسته‌ی از اراده‌ی مردم و خواست خود مردم است که آن هم ناشی از ایمان آنها است؛ این چیز خیلی خوبی است، این را باید نگهدارید؛ یعنی ارتباط هیئت را به ایمان مردم و عشق مردم، و جاذبه و گیرایی خود هیئت و خود این کانون را برای دل‌های مردم باید نگه دارید. این را باید حفظ کنید، یعنی جوری نشود که حالت اداری و مانند اینها پیدا بکند…. هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. اینکه آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است
انتقاد از رفتار مداحان حکومتی در بین اقشار مذهبی و غیر مذهبی
با منتشر شدن اخباری از ارتباط مداحان معروف با «زنان شوهردار» و دخیل بودن آنان در ماجرای فسادهای گسترده مالی و دولتی، به جز مردم  غیر مذهبی ایران، اعتراض افراد مذهبی در ایران نیز بلند شده است.
آقای محسنی در ملک پدری خود که به حسینیه تبدیل شده است ایام مذهبی از جمله کل ماه محرم و صفر را به برگزاری مراسم مشغول است. او که اکنون مشول برگزاری مراسم امام هشتم شیعیان است می‌گوید: «مردم مدام می‌گویند خدایا به ما پول بده؟ چرا ما فقیریم؟ از این حرف‌ها. ولی به فکر مسئولیتش نیستند. پول و موقعیت امتحان الهی است. خیلی از افراد به این امتحان الهی که رسیده‌اند رد شده‌اند. فرقی ندارد از عوام باشند یا از خواص.
    با منتشر شدن اخباری از ارتباط مداحان معروف با «زنان شوهردار» و دخیل بودن آنان در ماجرای فسادهای گسترده مالی و دولتی، به جز مردم  غیر مذهبی ایران، اعتراض افراد مذهبی در ایران نیز بلند شده است.
مداحل اهل بیت اجر کارش را با خدا حساب می‌کند. رسم است آخر مراسم به قدر وسع صاحب مجلس و مردمی که پای منبر می‌نشینند صله‌ای تقدیم می‌کنند. خدا رحمت کند حاج آقا مقصودی را، وقتی پاکت را باز می‌کرد به پول داخلش نگاه نمی‌کرد. می‌گذاشت داخل جیبش و اهل مجلس را دعا می‌کرد. آقایان تا عکس و فیلم‌شان از تلویزیون پخش می‌شود دیگر نعوذ بالله خدا را بنده نیستند. شماره حساب می‌دهند برای واریز پول. به حمدالله به لطف امام شهید حساب این مجلس از کسانی به جای بندگی امام حسین به بندگی ثروت در آمده‌اند جدا است. دوستان از مجالس دیگر می‌گویند پولی که بعضی آقایان برای یک دهه یا یک ماه طلب می‌کنند ۵۰ میلیون و این ارقام است. خدا از سر تقصیرات‌شان بگذرد
خانمی که در حدود ۵۰ سال سن دارد و خود را معرفی نمی‌کند معتقد است: «مگر یادتان رفته جوان‌‌های مردم را بعد از انتخابات کشتند؟ آدم عادی که نمی‌تواند طرف کسی تیر پرت کند. از همین آدم‌ها می‌آوردند. کسی که به خاطر رانندگی به ماشین بقیه تیر می‌زند موقع تظاهرات به طرف آدم‌ها می‌زند
پشت‌شان گرم است
میثم ۲۷ ساله و دانشجوی مقطع دکترا است. او می‌گوید: «یک قانون بد اگر برای همه اجرا شود خوب است و یک قانون خوب اگر برای همه اجرا نشود بد است. متاسفانه در کشور سطح همه در برابر قانون مساوی نیست. کسی که کارت بسیج داشته باشد یا عضو جاهای (نهادها، سازمان‌ها و …) این شکلی باشد می‌تواند قانون را دور بزند. این‌ها پشت‌شان گرم است. اگر یک فرد عادی در ایران با اسلحه به سمت بقیه تیراندازی کند اعدام می‌شود، اما این آقا از مدحان گردن کلفت است و کاری با او ندارند
میثم به یک تجربه شخصی خود اشاره می‌کند و می‌گوید: «چند ماه پیش به همراه همسرم برای تفریح بیرون رفتیم. موقع برگشتن تصادف کردیم. یک نفر از همین آقایان با شکم بزرگ و لباس مشکی با اینکه مقصر بود مدام توهین می‌کرد. فحش‌های خیلی زشتی داد. من با او درگیر شدم. باور نمی‌کنید، وقتی افسر راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که او مقصر است جلوی یک ماشین پلیس را گرفت و به آنها گفت من و همسرم دوست پسر و دوست دختر هستیم و وقتی سعی داشته جلوی ما را بگیرد ما با ماشین به او زده‌ایم. به پلس کارت نشان داد و ما چند ساعت در کلانتری علاف شدیم. وقتی مدرک آوردیم که زن و شوهر هستیم او را محکوم کردند. اگر ما با هم ازدواج نکرده بودیم او می‌توانست ثابت کند ما به ماشین او زده‌ایم تا فرار کنیم. حسابی توی دردسر می‌افتادیم
مجازات شدید
صاحب یک بنگاه معاملات خودرو اعتقاد دارد قوه قضائیه باید مطابق قانون محمود کریمی را اعدام کند.
او می‌گوید: «قانون گذاشته‌اند که قدرت نمایی با سلاح سرد هم مثل سلاح گرم اعدام دارد. قدرت نمایی یعنی اینکه بگیری سمت مردم و به خاطر اینکه دست مردم خالی است از چاقو یا اسلحه بترسند. اگر دست خالی باشد، می‌شود اراذل و اوباش و آفتابه می‌اندازند دور گردنشان و در شهر می‌گردانند. اگر استفاده کنند می‌شود محاربه و اعدام
کلاه ما پس معرکه است
یک کارگر ساختمانی درباره خبر تیراندازی محمود کریمی به نا امنی اوضاع زندگی مرم عادی در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنهایی که دم‌شان به جایی وصل است هرکاری دلشان می‌خواهد می‌کنند، کسانی هم که مثل ما کسی را ندارند باید حواس‌شان باشد با اینها گیر نکنند. همه جا پارتی بازی است، هر کس پارتی داشته باشد خرش از روی پل می‌گذرد. می‌خواهد شکایت باشد، پرونده باشد، هر چیزی باشد فرقی ندارد. پارتی داشته باشی حل است. نداشته باشی کلاهت پس معرکه است.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn