نمایش عمومی موشک‌های عربستان، پیامی به ایران

آذوح: عربستان سعودی موشک‌های بالستیک میان‌برد خود را برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار داد. کارشناسان نگرانی‌های این کشور از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را دلیل چنین نمایشی می‌دانند.
به گزارش «تایم»، در رژه پایانی بزرگ‌ترین رزمایش نظامی تاریخ عربستان، این کشور موشک‌های بالستیک میان‌برد «دونگ فنگ سه» را برای نخستین بار به نمایش گذاشت. اگرچه عربستان این موشک‌ها را در اواخر دهه ۱۹۸۰ از چین خریداری کرده بود، اما تا کنون هرگز آنها را در معرض دید عموم قرار نداده بود.
وجود این موشک‌ها در عربستان بر کسی پوشیده نبود، اما کارشناسان نمایش عمومی آنها را در روز پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت، (اول ماه مه) آن هم پس از بزرگ‌ترین رزمایش نظامی تاریخ این کشور، فرستادن پیام هشدار به ایران تفسیر می‌کنند.
موشک چینی آزمایش‌شده می‌تواند از داخل خاک عربستان، شهر «تهران» را هدف قرار دهد.
بر اساس گزارش تایم، ایران و عربستان، دو رقیب منطقه‌‌ای قدرتمند خاورمیانه، همین حالا نیز در سوریه غیرمستقیم درگیر نبرد با یکدیگر هستند. با این حال، استقبال آمریکا از مذاکره با ایران بر سر مسایل هسته‌ای باعث شده است تا سعودی‌ها احساس کنند آمریکا به نوعی به متحد قدیمی خود خیانت کرده است.
جرمی بینی، سردبیر بخش «نظارت بر تروریسم و امنیت» در بنگاه مطبوعاتی «جینز» در بریتانیا، در گفت‌و‌گو با تایم خاطر نشان می‌کند: «عربستان سعودی تمام این سال‌ها، موشک بالستیک چینی را از نظرها پنهان نگاه داشته بود، اگرچه مشخص بود که صاحب این توان موشکی است. اینکه امروز این موشک‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند، مساله جذاب برای ما است». وی می‌افزاید: «این نوعی نمایش توانایی عربستان سعودی برای پاسخ‌گویی به حملات احتمالی با موشک‌های بالستیک از سوی ایران است».
ایران بارها در رژه‌ها و سان‌دیدن‌های نظامی تجهیزات موشکی خود را به نمایش گذاشته و از سال‌ها پیش مشغول رزمایش‌های نظامی بوده است. اما آنچه رژه نظامی عربستان را بیش از پیش جالب توجه می‌کند، حضور یک مهمان ویژه در این مراسم بود.
به گزارش تایم، رییس ارتش پاکستان، ژنرال راحل شریف نیز در میان مهمانان افتخاری این رژه، حضور داشته است. به باور برخی از کارشناسان، حضور شریف را می‌توان پیامی دیگر از سوی عربستان به آمریکا و ایران دانست: اینکه عربستان می‌تواند در صورت لزوم موشک‌های خود را به کلاهک‌های هسته‌ای پاکستانی مجهز کند.
شبکه خبری «بی‌بی‌سی» نوامبر سال گذشته از سرمایه‌گذاری عربستان در پروژه پنهان و موفق توسعه تسلیحات هسته‌ای پاکستان خبر داد. بدین ترتیب، کارشناسان معتقدند که اگر ایران به نظر عربستان تهدیدی هسته‌ای به شمار آید، پاکستان کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار دوست وفادار و سرمایه‌گذار خود قرار خواهد داد.
عربستان بارها نگرانی خود را نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ابراز کرده، درحالی که ایران مکرراً هدف از برنامه هسته‌ای خود را صرفاً صلح‌آمیز خوانده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn