بازنشستگان ایرانی 'نزدیک نیمی از قدرت خرید خود را از دست داده‌اند'

آذوح: محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ایران، می‌گوید تورم بالای چند سال گذشته باعث شده که بازنشستگان ایرانی در این سال‌ها نزدیک به نیمی از قدرت خرید خود را از دست بدهند.
آقای اسلامیان امروز، شنبه ۲۴ مرداد، در میان خبرنگاران گفت: "افزایش تورم در دولت های نهم و دهم باعث شد تا قدرت خرید بازنشستگان به شدت کاهش پیدا کند به طوری که به ۶۷ درصد رسید... اما در دو سال اخیر به دلیل کاهش تورم و افزایش حقوق و دستمزد بیش از نرخ تورم یا به همان اندازه باعث شده که قدرت خرید مردم رو به افزایش رود و ۳ تا ۴ درصد این مقدار جبران شده و به حدود ۴۷ تا ۴۸ درصد رسیده است."
مدیرعامل صندوق بازنشستگی گفته است که بیشتر از یک میلیون و ۲۴۰ هزار نفر از این سازمان مستمری بازنشستگی می‌گیرند و این سازمان ۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.
مطابق آمار سال ۱۳۹۰ سازمان بازنشستگی کشوری از مجموع بازنشستگان تحت پوشش این سازمان ۳۰ درصد زن و باقی مرد هستند. بزرگترین گروه بازنشستگان از حیث تحصیلات دارندگان دیپلم (۳۰ درصد) و پس از آن تا پنجم ابتدایی (۲۳ درصد) است. تهران با فاصله نسبت به دیگر استان‌ها بیشترین بازنشسته را دارد (۲۴ درصد از کل بازنشستگان) و پس از آن استان‌های اصفهان و فارس قرار دارند. (۶.۹۱ و ۶.۸ درصد)
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری هشدار داده است که با کاهش نسبت شاغلین به بازنشستگان این سازمان با مشکل مواجه شده است. به گفته او نسبت تعداد شاغلین به تعداد بازنشستگان هم اکنون کمتر از یک است.
او از پایین بودن سن بازنشستگی در ایران انتقاد کرده و گفته هم‌اکنون میانگین سن بازنشستگی در ایران ۵۲ سال است، که در قیاس با میانگین ۶۰ یا بالاتر در کشورهای صنعتی پایین به شمار می‌رود.
به گفته آقای اسلامیان متوسط پرداختی به بازنشستگان ایران یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در ماه است. حداقل حقوق بازنشستگان در سال ۱۳۹۴، ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn