بیانیه ی آذوح به مناسبت روز دانشجوی آذربایجان

مسلما 19 فروردین 1374 مسئولی از رژیم جمهوری اسلامی ایران گمان نمی برد انتشار یک پرسشنامه در سطح شهر تهران 2 ماه بعد زمینه ساز یکی از مهمترین وقایع تاریخ حرکت ملی آذربایجان جنوبی گردد.
مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پرسشنامه ای زیر عنوان فاصله ی اجتماعی(طرح فاصله اجتماعی شماره 59) در مناطق بیست گانه ی پرجمعیت ترین شهر ترک نشین ایران(تهران) پخش می کند و در 11 سوال، راسیسم را به آشکارترین شکل ممکن به نمایش می گذارد:
1-اگر روزی قصد ازدواج داشته باشید، آیا حاضرید با یک فرد ترک ازدواج کنید؟
2- چنانچه فرزند دختری داشته باشید و روزی بخواهد ازدواج کند، آیا حاضرید او را به یک مرد ترک بدهید؟
3- برای شرکت در بعضی از مراسم خاص مثل عاشورا و تاسوعا آیا حاضرید در مجالس یا دسته جات ترکها شرکت کنید؟
4- اگر بخواهید خانه ای بگیرید و ببینید که همسایه دیوار به دیوار یا آپارتمان مجاور شما ترک هستند، آیا حاضرید در مراسم آنها شرکت کنید؟
5- آیا حاضرید با فردی ترک در اتاق همکار باشید؟
6- آیا حاضرید در محله ای که اکثریت آنها ترک هستند، مسکن بگیرید؟
7- آیا حاضرید در شهری ترک زبان زندگی کنید؟
8-  آیا حاضرید با فردی ترک رفت و آمد داشته باشید، او را به خانه خود مهمان کنید و یا به خانه آنها بروید؟
......
و شد آنچه که باید می شد!
دانشگاه و دانشجوی آذربایجان به فریاد آمد و نقطه ی عطفی در تاریخ این دیار رقم زد. دانشجوی آذربایجان نشان داد برای ملتش و به خاطر این خاک خواهد جنگید و مبارزه با استبداد و استعمار را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد. همچنانکه در 85 نیز پرچمدار حرکت شد و نشان داد اگر بخواهد، می تواند.
این روزها در جمهوری اسلامی ایرانی روزها بر همان منوال این 90 و چندی سال گذشته می گذرد. بازداشتها هست، شکنجه ها زیاد، احکام حبس فراوان، ظلم تا نهایت. اورموگولو در تنفس مصنوعی است، سرمایه ی خاک و معدن به تاراج می رود، فارسستان آباد می شود.
متین پور آذربایجان سالهاست در بند است، یوروش و لطیف و محمود و بهبود و ساوالان هنوز بیشتر از 8 سالشان مانده برای آزادی، لسانی هر روز دعوت به بازداشت می شود، و اینجا آذربایجان همچنان مظلوم است. سالهای سال، مظلوم است.
ماهها و سال گذشته اما و علیرغم همه ی فشارها و تهدیدها و دستگیریها، نسل جدید دانشجوی آذربایجان مانند ققنوس از خاکستر خود بلند شده و هر وقت که اراده کرده، به میدان آمده است.
از تظاهرات علیه تروریسم کرد تا اعتراضات خیابانی علیه خشکانده شدن عمدی اورموگولو، حضور در میادین ورزشی و اجتماعی و برافراشتن پلاکاردها تا برگزاری دهها سمینار و مراسم دانشجویی و انتشار روزافزون نشریات از آینده ی شیرین این جنبش خبر می دهند.
قیام 1374 دانشگاههای آذربایجان و وقایع 1375 نسلی را تربیت کرد و دانش آموزان آن زمان، بعدها قیام 1385 را تدارک دیدند. و این پروسه توانسته خود را ادامه دهد و نهضت ادامه یابد.
این بار سومین نسل دانشجوی آذربایجان، به پا خواسته است.
و این قدرت ماست.
گوج، بیرلیکده دیر...
آذربایجان اویرنجی حرکاتی- آذوح
19 اردیبهشت 1394
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn